
Portrét dědečka Bohumila je nakreslený podle podobizny českého důstojníka, účastníka bojů na východní frontě, protifašistického a protikomunistického bojovníka Pravomila Raichla.
Pravomil se narodil roku 1921 ve vesnici Skůry u Kladna. V roce 1939 po vyhlášení protektorátu Čechy a Morava se rozhodl uprchnout za hranice a dostat se k československé zahraniční armádě. Byl však zadržen sovětskými pohraničníky a za nedovolený přechod hranic uvezněn v lágrech na Sibiři. Roku 1941 se mu podařilo dostat ke vznikající jednotce podplukovníka a pozdějšího prezidenta Ludvíka Svobody. S Čechoslováky bojující na východní frontě se postupně vrátil domů. Během bojů byl několikrát zraněn a obdržel tři vyznamenání, Československé válečné kříže, a medaili za chrabrost.
Pravomil nesouhlasil s komunisty a v roce 1947 nabídl pomoc dvěma můžum, kteří se vydávali za Američany. Jednalo se však o komunistické agenty a Raichl byl odsouzen na doživotí za velezradu. Pravomil prošel několika věznicemi, až nakonec roku 1952 uprchl z Leopoldova, slovenské pevnosti, odkud se říkalo, že není úniku. Dostal se do Západního Berlína odkud emigroval do Spojených států. Do své rodné země se vrátil až po sametové revoluci v roce 1990.
Z porevolučního přístupu ke komunistickým zločincům byl zklamaný. V červnu 2001 svědčil u soudu s Karlem Vašem, který odsoudil k smrti generála Píku. Soud dospěl k závěru, že skutky Karla Vaše jsou po desetiletích promlčeny. To Pravomil Raichl nemohl a nechtěl přijmout. Rozhodl se vzít spravedlnost do svých rukou. Od kamaráda si sehnal pistoli a chtěl Vaše zastřelit v recepci Domova pro seniory a nechat se zatknout. Svůj plán bohužel nestihl uskutečnit. Zemřel na srdeční zástavu 25. února 2002.
